Maskinisten Forum Index



Nyttiga tips
Hjälp oss att fylla Maskinistens tekniska lexikon!
Lexikonet innehåller tekniska begrepp på flera språk. Vi behöver hjälp med nya begrepp samt översättning av befintliga begrepp.


Search Avancerad sökning
Register | Log in Läs maskinisten.net på mobilen! maskinisten.net hos facebook! Tipsa en vän om Maskinisten! Lägg till Maskinisten till dina favoriter Gör Maskinisten till din startsida


Maskinisten Forum Index -> Jord- och skogsbruk, fastigheter -> Energi och uppvärmning
Post subject: Vedspisen ryker in! (och bygge av ersättaren)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next [all]

« View previous topic
View next topic »
Translate topic into:
Author Message
Fredrik_
Location: Stockholm-Norr 
Joined: Oct 08
Mer än 500 inlägg








  

Posted: 22:10:17, 08-12-2010
Post: #61


Med distans mellan kamin och värmare går det ju (teoretiskt) att skjuta ner en plåt för att minska värmeöverföringen!
Minskar då förluster UT genom urbrunnen kamin, och uppvärmningen av vattnet med eld kvar i spisen om så önskas (matlagning?!)
Back to top :: Tillbaka
BegReg: köp och säljsajt för entreprenad och transport
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 17:54:00, 09-12-2010
Post: #62


Nu är det i görning:


Nya leksaken:


Lite häftat:


Lite halvfula svetsar, tur att det finns slipskivor:
Back to top :: Tillbaka
Stone
 
Joined: Nov 10
1 inlägg




Maskin: BM36





  

Posted: 21:52:46, 10-12-2010
Post: #63


PerJohansson skrev:

TIG har jag bara lite erfarenhet av när jag har smält ihop lite rördelar till avgasrör, känner att jag inte är så haj på föringen av tillsatsen men det kanske går att bara smälta ihop delarna om man har liten spalt mellan dom? Vet att jag har läst nåt om att kvaliteten på fogen inte blir helt hundra om man inte använder tillsats, stämmer det?


Vid s.k. orbitalsvetsning av rör har man rörändarna stumt mot varandra utan fasningar etc. och smälter helt enkelt materialet i skarven så att det fogas ihop. Eftersom det inte skall fyllas ut någon skarv eller fas behövs oftast ingen materialtillförsel. Det är en bra ide att fylla rören med någon form av skyddsgas för att få det snyggt på insidan också. Har bara erfarenhet av rostfritt, där man använder argongas, men agronomstål kan knappast vara så svårt att få till. Fördelen med TIG är att man, jämfört med gassvets, inte sätter eld på omgivningen lika lätt. En bra TIG ,med "gaspedal", är helt suverän om man vill ha snygga svetsar! Ingen slagg att hacka bort, man kan gå tillbaks omedelbart och snygga till missar, ingen slipning behövs om man har bra passning mellan bitarna och inte tillfört material etc.
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 21:58:34, 10-12-2010
Post: #64


Vad bra, då får det bli ett försök med stumfog och ingen tillsats, går det så går det! Smile
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 10:15:35, 11-12-2010
Post: #65


Nu sitter jag här i 28-gradig värme och svettas lite lätt efter att ha lagt i en lite för stor vedpinne. Detta leder tankarna åter till ämnet kokning.

Med den lilla volymen jag kommer ha är ju risken för kokning ganska överhängande om man eldar längre stunder och det kommer jag nog vilja göra på vintern när det är 30 grader kallt då golvet är i köket är oisolerat...

Det som dök upp i huvet är då att på nåt sätt tömma tanken som sitter på spisen så att jag kan fortsätta elda även när vattnet har nått maxtemp.

Snodde ihop en liten paintskiss på hur jag tänkt:



Den röda är då varma sidan och den kommer jag ta ut i toppen av tanken. Den blå är kallt vatten in. de små cirklarna är kulventiler och den gröna är pumpen. När vattnet har nått maxtemp så öppnar man ventilen på varma sidan så pumpen kan ta från botten av tanken och öppnar ventilen på toppen för att släppa in luft i tanken och stänger ventilen på tilloppet. Pumpen får gå tills tanken är tom och sen kan man elda bäst man vill utan risk för kokning, med ventilen på tanken öppen vill säga så det sista vattnet kan ånga ur och tanken är garanterat trycklös.

Man får ha antingen ett ganska stort expansionskärl eller inte fylla tanken helt.

I den här modellen kommer ju pumpen sitta sugande på den varma sidan, men det går ju att ha pumpen matande på kalla sidan om man med lite mer rör och ventiler vänder flödet på den så man kan få den att suga ur tanken när man så önskar.








Och ja, jag ska gå ut och göra nåt vettigt nu istället för att sitta här och spamma... Smile
Back to top :: Tillbaka
Uno
 
Joined: Jul 10
1 inlägg








  

Posted: 17:34:02, 11-12-2010
Post: #66


Jag kan nästan garantera att spisen har sotat igen mellan ugnsväggen och höger vägg pga otätt mellan spiskropp och spislocket och drar inn "kallluft" som gör att den sotar just där, på bara en veckas eldning.

Jag hade just det felet på min 3027:a och det är lite bökigt att komma till att sota just där, men så tätade jag med pannkit genom att lossa på de två främre skruvarna på locket, lättade på dito ca:15mm & dit med lite kitt sen har jag eldat problemfritt i 2år nu. Lycka till. Vår ger bra med värme men saknar ungnplåtar!
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 17:39:36, 11-12-2010
Post: #67


Nja, i mitt fall var det nog otäthet i allmänhet som gjorde att det inte var nåt drag ur spisen, mellan högerväggen och ugnsväggen var det bara att joxa lite med dammsugarslangen så var det rent där, men till sist hjälpte inte det heller, så nu står den stackaren ute i snön och skäms. Smile

Du behöver inga delar? Smile
Back to top :: Tillbaka
Robban_C
Location: Norra Södermanland 
Joined: Jun 06
Mer än 500 inlägg




Maskin: Volvo EC45 -06
Volvo EC35 -01
MB-Trac 800 -86
New Holland TL90A -05





  

Posted: 22:13:11, 11-12-2010
Post: #68


PerJohansson skrev:
... Med den lilla volymen jag kommer ha är ju risken för kokning ganska överhängande om man eldar längre stunder och det kommer jag nog vilja göra på vintern när det är 30 grader kallt då golvet är i köket är oisolerat...

Tycker det låter som om du istället skulle se till att kunna ta ut mycket värme ur vattnet när det behövs (och finns). Dvs fler element eller kanske en aerotemper om du vill kunna få en snabbt uppvärmning av kallt hus.
Back to top :: Tillbaka
HenkeBoy
 
Joined: Mar 06
Mer än 10 inlägg




Maskin: BM 230 Victor -56
Liebherr A901B -75





  

Posted: 20:08:09, 21-02-2011
Post: #69


Vedspisen du slet ut tidigare fanns även som modell med vattenmantel istället för vattencistern.

Efter renovering av dessa vedspisar blir de riktigt bra.

Nåja, nu har du ju rivit ut eländet och ersatt det med ett kul projekt. Hoppas du får nån fart på vattendelen också!
Att den värmer vattnet bra behöver du ju inte oroa dig för.
Kan du svetsa en såndär spis kan du säkert fixa en acc-tank och cirkulationspump också!
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 17:26:44, 19-08-2011
Post: #70


Nu är hösten snart här och jag har inte gjort någonting med detta projekt. Bäst att sätta fart!

Köpte i våras några elskåp med blandat innehåll:



Köpte även lite grejer att stoppa i dom (tack Jars):



Lite musik måste man ju ha för inspirationen:



Det tar form:



Återmonterat i skåpet. Från vänster jordfelsbrytare, 2 säkringar till cirkulationspumpar, 4 säkringar till styrenheterna och dess utgångar och till sist två relän till pumparna:



Uppmärkning av hålen för styrenheterna:




Måste köpa lite RK att koppla ihop det hela med, hade bara FK hemma, duger väl iofs, men ska man göra det ordentligt så...

Får jag bara sidorna till acktanken så ska det nog gå att få till det här innan vintern.
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 14:51:57, 21-08-2011
Post: #71


Kopplat lite sladdar:



Och monteringen av styrenheterna:

Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 20:28:39, 08-11-2011
Post: #72


Nu är jag i funderandet igen... Smile

Det händer ju att man inte är hemma på ett tag, och nu när kylan börjar komma så blir det ju även kallt inne.
Funderar därför på nån typ av automatisk tändning så jag kan ladda ett inlägg när jag åker hemifrån och ha en timer som tänder när jag vill.


Någon form av elektrisk mackapär vore ju jättesmidigt, finns ju tändelement i pelletsbrännare, borde inte ett sånt gå att använda och styra med en timer? eller finns det redan lösningar?
Back to top :: Tillbaka
PerJohansson
Location: Fageråsen 
Joined: Aug 09
Mer än 500 inlägg




Maskin:
Ferguson TEA 20
Ursus 385 De Luxe -80
Carman UH 35
Volvo Titan Turbo -63




Thread starter

  

Posted: 20:53:01, 08-11-2011
Post: #73


Svarar mig själv då funderingarna hunnit skramla runt i huvet... Smile

Ett helt vanligt glödstift ingängat i godset på kaminen, och på insidan en liten kopp som fylles med till exempel lite sågspån som i sin tur antänder veden, timer på det.
Det värsta som kan hända borde ju vara att det inte tar sig i brasan.

Vad tror ni om detta?
Back to top :: Tillbaka
Martin1
Location: Östergötland 
Joined: Apr 08
Mer än 10 inlägg




Maskin: MF 135





  

Posted: 21:59:05, 08-11-2011
Post: #74


Vissa pelletsbrännare tänds med glödstift, så det borde fungera. Men de har ju också en fläkt som blåser luft på pelletsen. Fläkten kan nog göra en stor skillnad om det ska ta sig eller inte
Back to top :: Tillbaka
Robban_C
Location: Norra Södermanland 
Joined: Jun 06
Mer än 500 inlägg




Maskin: Volvo EC45 -06
Volvo EC35 -01
MB-Trac 800 -86
New Holland TL90A -05





  

Posted: 22:01:42, 08-11-2011
Post: #75


Sågspån brinner rätt dåligt. Pellets borde vara bättre.
Back to top :: Tillbaka
Display posts from previous:   
Reply to topic
Senast aktiva teman
Maskinisten Forum Index -> Jord- och skogsbruk, fastigheter -> Energi och uppvärmning
Post subject: Vedspisen ryker in! (och bygge av ersättaren)
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next [all]


Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum
 
Huddig

BA Trading AB

Steelwrist

Trucking

Älmeboda Maskinservice

KLE/Tyri

Begblocket

SVAB

engcon

Goliat

Olssons i Ellös

OilQuick

Farmersstore

Mekankomponenter

TK Traktordelar

Kroll

Hammars verkstad AB

D&E Trading AB

Extrabelysning

ME - bli medlem

ME




Maskinistens Webbring
Föregående sajt | Webbringens hemsida | Gå med i ringen | Slumpad sajt | Nästa sajt
 





FAQ  |  Memberlist  |  Medlemskarta  |  Usergroups

Maskinisten Network, Powered by phpBB