De vedertagna längdmåtten är nog
ungefär lika, men däremot vägrar många Norrländska indianer att befatta sig med onödiga längdangivelser. Jag var i Ramsele och hade lossat en maskin och hade nästa lastning i Junsele. Visste att det fanns en "stig" där det gick att gena hyfsat över skogen så att säga. Kom i
kontakt med en skogsåkare över radion som beskrev vägen, ingick något om en bro till höger, men jag var lite intresserad av avståndet till den avtagsvägen då sade han att det var inte långt (eller om han nämnde något om ett stenkast?) men jag ville ändå ha en ungefärlig uppgift om sträckan och då svarade han: Det har väl ingen betydelse, det är ju som det är med det! Då måste en fjärrbilsfärare som var i trakterna gå in och specificera lite, det visade sig var drygt 2 mil till den nämnda avtagsvägen!
Det sista vi hörde från skogsbilen var något om att det var väl inget att bry sig om!
Jag tog mig lyckligt över till Junsele, men fan vad länge jag skulle fått sitta och titta efter en bro på höger sida om jag inte fått en ungefärlig hint om avståndet.
Men beträffande själva vägbeskrivningen från skogsåkaren så var den klockren, höger och väster och sådant var exakt, bara att den saknade totalt anvisningar om längder! Men sedan jag tagit höger och passerat den där bron så funkade det med att sedan ska du snart ta höger och sedan tar du vänster osv. Ute på skogen funkade det utmärkt utan avstånd så rätt vad det var dök det upp några kåkar och strax efter var jag i Junsele!