BM425 skrev:Så ser det ut med gränserna hos mig också, kartan visar ca 5 m fel (utanför Motala).
Säkert ett försäljningstrick av lantmäteriet då de kommer att ta betalt för att rätta sitt eget fel.
Kartan är en fingervisning och inget som håller rättsligt. Rättsligt är rör och rösen som gäller. Går lätt att läsa sig till vad som gäller.
Att gränser och kartor inte stämmer är inget konstigt eftersom de sker automatiskt när satelliten snurrar över och får en duglig bild. Dra kartan lite åt något håll så går man från vinter till sommar.
SAM kartornas satellitbilder uppdateras var annat år just pga av att de krävs handpåläggning för att få allt att matcha.
Göran
Nya gränser plotas med GPS vid utsättning, gränsen i långböjen finns garanterat hos lantmäteriet i form av ett sträck med hundratals punkter.
Gamla vägen har farsan och morsan en bit på 5x20m utanför knuten som inte ligger med på deras litteran. Har själv gamla järnvägen som 2 litteran när den ramlade tillbaka efter järnvägens upphörande. Glömdes tyvärr bort att lägga ihop dom med huvudfastigheten när en avstyckning skedde för 3-4 år sedan. Passa på att ta bort eller baka in gamla vägen när de görs en förrättning.