.
Som Nord- och Sydkoster, fast inte en enda skränande turist...
Timmeröarna mellan Karlstad och Kristinehamn.
Det gäller bara att veta vart grunden finns. Visst vanliga sjökort är grunden i navigering. Men många data är från handlodning, senare delen av 1800 talet.
Dessa används i plottrar!
Innebär att det som visas många gånger inte stämmer. Ibland ligger grunden fel, eller inte alls.
I lugnt väder har jag nosat mig fram med mitt frammåtseende ekolod och sparat kordinaterna. Lagt ut som röda prickar!
Ett utmärkt sätt är att ta reda på kordinater från Hydrographicas mycket bra sjökort, och föra över manuellt föra över dessa till plottern. Jag anger som röda prickar, i min plotter.
I sista bildens högra kant visas ett grund som inte finns med i
vanliga sjökortet!
Och flera andra ligger helt fel.
Rekommenderar Hydrographicas sjökort, som dessutom anger 2-meters kurvor (röda) angivna vid sommarens vanligaste vattenstånd d v s 40 cm över referensnivån (för vanliga sjökort).
Är nog mycket bottenfärg och metallskrot på det "obefintliga grundet" längst till höget.