Hur mäter man enklast höjdskillnaden mellan två punkter på halvannan kilometers avstånd ifrån varandra om det inte är fri sikt dem emellan? Man kan säkert hyra en lantmätare, men det är kanske inte så realistiskt (dyrt), och inte så Maskinistmässigt heller.
Med ett avvägningsinstrument kan du mäta höjdskillnader över stora avstånd med hjälp av flertalet mätpunkter som läggs till och dras ifrån varandra. Rätt utfört ska man kunna få skillnaden på om inte millimeter så centimeter i alla fall.
Generation G If you tolerate this then your children will be next
Tack. Hade det varit jordbruksmark hade jag nog försökt med en rotationslaser och tagit det i några steg även om man fått runda en åkerholme eller två, men nu är det skog och i praktiken nog orealistiskt att hitta en siktlinje.
Med ordinär gps typ bil kan man nå nån meters noggrannhet. Med super gps, för lantmätare och utsättare, kommer man mot millimeter. Det finns riktigt bra gps i en del grävmaskiner nu också, mutar man nån med en sån kan man nog komma nära sanningen.
Vilken noggrannhet behöver du? Kanske räcker det med att kolla höjdkurvorna på kartan. Ibland kan det finnas andra punkter i närheten av de sökta punkterna. Men är det mitt i skogen så finns väl inga andra Ledtrådar.
Mer info om hur lägga till och dra ifrån uppmätta mått ( + och - ). Med ett sådant här mättåg behöver du inte ha fri sikt mellan A och B utan kan mäta så många eller få punkter du vill däremellan med hjälp av + och - mätningarna.
Generation G If you tolerate this then your children will be next
Om man klickar i lantmäteriet min karta så får man upp massa information inkl höjd över havet. Kanske inte räcker för ändamålet här men kan vara bra som generellt tips.
Iznogoud skrev:Mer info om hur lägga till och dra ifrån uppmätta mått ( + och - )]
Jag är medveten om att man kan ta deltan i flera steg, och har faktiskt gjort det i ett eller två steg vid något tillfälle. Snabb titt på kartan säger att det blir snarare 100 steg än 50 för att få ihop siktsträckor/höjdskillnader, och att man får ta sig en sträcka på närmare 5km. Risken för fel blir rätt stor?
Iznogoud skrev:Mer info om hur lägga till och dra ifrån uppmätta mått ( + och - )]
Jag är medveten om att man kan ta deltan i flera steg, och har faktiskt gjort det i ett eller två steg vid något tillfälle. Snabb titt på kartan säger att det blir snarare 100 steg än 50 för att få ihop siktsträckor/höjdskillnader, och att man får ta sig en sträcka på närmare 5km. Risken för fel blir rätt stor?
Jo, är man inte noga med måtten eller rättare sagt avläsningarna blir det lätt fel. Men annars är det nog det mest exakta sättet att mäta om än tidsödande.
Vad ska göras med höjdinfon?
Generation G If you tolerate this then your children will be next
Halvannan kilometer. är det 500m eller en o en halv? aldrig riktigt förstått detdär uttrycket. Har som ni förstår inte studerat lantmäteri, Men.. hur långa avstånd pratar vi om för att jordytans radie ska påverka vid mätning via flera punkter? vid mätning från en punkt blir det ju helt vågrätt men ställer man upp avvägningsinstrumentet på flera ställen borde man få en påverkan från jordens radie,. och då måste man väl definiera viket svar man vill ha. vilket vågräta plan som ska gälla eller om vinkelrätt mot planetens radie ska gälla.
skulle nog satsa på en bra GPS i detta fallet. du har antagligen en i telefonen i fickan som ger dig en vägledning iaf..
Utan lantbruk blir du naken, hungrig och nykter.
"Erfarenhet är den hårdaste läraren. Den ger dej provet först och lektionen efteråt" Oscar Wilde
Iznogoud skrev:Men annars är det nog det mest exakta sättet att mäta om än tidsödande.
Vad ska göras med höjdinfon?
Förutom risken att man gör fel själv, är det inte risk för kumulativa fel om man lägger ihop så många resultat? Det är tvivelsförutan en del igenslammning av ett dike, frågan är om det mest ser illa ut eller om det också dämmer upp vattnet så att nivån stigit uppströms.